Witamy w Sadhu Bhavan!
Sadhu Bhavan – duchowa przystań. Miejsce jak wskazuje nazwa przeznaczone jest dla Sadhu – świętych mężów. Sadhu to wyraz pochodzący z sanskrytu, znaczący dobry człowiek, święty mędrzec czy wędrowny asceta, a Bhavan oznacza budynek, rezydencja. Sadhu Bhavan stwarza możliwości obcowania z takimi osobami, duchowo zaawansowanymi nauczycielami poprzez bezpośredni kontakt podczas spotkań, seminariów czy indywidualnych konsultacji, które regularnie organizujemy.
Nasi goście ponadto mają możliwość skorzystania z bogatej biblioteki, nagrań audio i video. Z uwagi na swoje położenie, na skraju Puszczy Wiskickiej, na uboczu wsi, Sadhu Bhavan stanowi komfortowe miejsce odpoczynku od miejskiego chaosu. Bliskość dużych miast Warszawy czy Łodzi z bardzo dobrymi połączeniami komunikacyjnymi, (kolej, sieć autostrad i tras szybkiego ruchu) daje możliwości odwiedzenia nas nawet na kilka godzin np. w sobotnie popołudnie. Oddaleni jesteśmy tylko 50 minut drogi samochodem od Warszawy. Pełna oferta zakwaterowania oraz program spotkań i seminariów dostępny jest w zakładce Oferta.
Fundatorzy i założyciele Ośrodka
Dr. Kenneth R. Valpey (ur. 1950 r.) – doktor filozofii Uniwersytetu w Oxfordzie, w 2003 roku obronił doktorat z filozofii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Oksfordzie. Zajmuje się głównie badaniami i nauczaniem związanym z teologią waisznawa (hinduizm) i studiami religioznawczymi. Absolwent Graduate Theological Union Berkeley (USA) oraz University of California Santa Barbara (USA). Czynny wykładowca akademicki, na stałe związany z Oksfordzkim Centrum Studiów Hinduistycznych. Wiele podróżuje i wykłada między innymi na: Chińskim Uniwersytecie w Hong Kongu, Bhaktivedanta College w Belgii, w przeszłości na Uniwersytecie Florydy, Uniwersytecie w Puli (Chorwacja). Autor wielu książek i publikacji. Odwiedza Polskę systematycznie od 1979 roku, regularnie dając wykłady i nauczając w wielu miejscach kraju. Propagator dharmy czyli życia w zgodzie z prawami boskimi i naturą. Uczeń A.C. Bhaktivedanty Swamiego autora blisko 60 tomów tłumaczeń i komentarzy klasycznych dzieł sanskryckich takich jak: Bhagavad Gita, Bhagavata Purana czy średniowiecznego dzieła w bengali Caitanya Caritamrita, przetłumaczonych w sumie na blisko 80 języków.
Wojciech Koć (ur. 1963 r.) – od 1999 roku właściciel 10 hektarowego gospodarstwa, w którym położone jest Sadhu Bhavan. Zapalony fotograf, podróżnik, zauroczony Indiami, menadżer i przedsiębiorca. Będąc współtwórcą Sadhu Bhavan realizuje zasadę służenia Sadhu świętym osobom, których towarzystwo w tym wieku jest rzeczą unikalną i pożądaną. Marzeniem jego jest stworzyć projekt służący przede wszystkim edukacji duchowej i moralności opartej na niestosowaniu przemocy, życiu wolnym od alkoholu, narkotyków i innych używek, diecie wegetariańskiej. Stara się to realizować w oparciu o hinduistyczne teksty takie jak Bhagavad Gita czy Bhagavata Purana oraz proces mantra medytacji. Szczęśliwy mąż i ojciec.