Trasa wycieczki Śladami Fryderyka Chopina
Sadhu Bhavan/Żelazowa Wola/Brochów/Sanniki/Sochaczew/Sadhu Bhavan – dystans 145 km, czas samego przejazdu 2,5 godziny, na zwiedzanie wszystkich atrakcji na trasie wycieczki należy zarezerwować dobrych kilka godzin, z przerwą na obiad i odpoczynek, spacer i zakupy.
Żelazowa Wola
Do Żelazowej Woli z Sadhu Bhavan jest jedynie 36 km, dojazd zajmie nam około 40 minut. Najlepszym dniem na wycieczkę do miejsca narodzin Fryderyka Chopina jest niedziela, aczkolwiek może być tam trochę tłoczno. Zapraszamy na letni sezon niedzielnych recitali chopinowskich w Żelazowej Woli. Koncerty odbywają się od maja do września w każdą niedzielę o godzinie 12.00 i 15.00 oraz od niemal dziesięciu lat w lipcu i sierpniu organizowane są sobotnie recitale chopinowskie pod nazwą „Prezentacje”. Koncertu możemy wysłuchać siedząc lub spacerując w parku wokół dworku. Nowoczesne nagłośnienie pozwala na odsłuch pianisty nawet w niewielkim dystansie od dworku. W czasie koncertu publiczność nie jest wpuszczana do wnętrza dworku. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia audio przewodnika.
Krótka historia:
Od XVIII i XIX w. majątek Żelazowa Wola należał do rodziny Skarbków. Zamieszkiwała tu Ludwika Skarbkowa wraz z dziećmi. Tu najprawdopodobniej poznali się rodzice Fryderyka Chopina – Justyna z Krzyżanowskich, zarządzająca domem Skarbków i Mikołaj Chopin, guwerner przybyły z Francji. Po zaślubinach państwo Chopinowie zamieszkali w lewej oficynie dworu, gdzie 1 marca 1810 r. urodził się Fryderyk Chopin. Rodzina Kompozytora mieszkała w Żelazowej Woli do jesieni. Uznaje się, że Fryderyk powracał do miejsca urodzenia kilkakrotnie – w lecie 1823 r., na Boże Narodzenie i Nowy Rok 1825/1826. Uważa się, że ostatnia wizyta Kompozytora w dworku Skarbków miała miejsce latem 1830 r. W chwili obecnej znajduje się tu Muzeum – Dom urodzenia Fryderyka Chopina.
Więcej informacji:
http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/places/poland/id/562
Kontakt i godziny otwarcia:
http://chopin.museum/pl/information/visitors/id/430
Brochów
Piętnaście minut drogi (11 km) od Żelazowej Woli nad brzegiem Bzury, znajduje się wyjątkowy, renesansowy kościół o charakterze obronnym – unikatowy obiekt polskiej architektury sakralnej. Kościół parafialny pod wezwaniem św. Rocha (obecnie św. Jana Chrzciciela) był dla rodziny Chopinów jak i Skarbków ważnym miejscem. 2 czerwca 1806 r. odbyły się tu zaślubiny Mikołaja Chopina i Tekli Justyny z Krzyżanowskich. Na Wielkanoc 1810 r., czyli 23 kwietnia, miał miejsce chrzest Fryderyka.
W okresie letnim w każdą niedzielę lipca i sierpnia w kościele odbywają się koncerty chopinowskie na żywo. Akustyka renesansowego wnętrza potęguje dźwięki fortepianu i koncert pozostaje długo w pamięci. Naprawdę warto wysłuchać interpretacji utworów chopinowskich w tak oryginalnej oprawie.
Więcej informacji:
http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/places/poland/id/561
Więcej informacji:
http://tifc.chopin.pl/koncerty.php?DOC=Brochow
Sanniki
Kolejne ważne miejsce związane z życiem i twórczością Fryderyka Chopina oddalone od Brochowa ok. 45 km (50 miniut).
Lipiec i sierpień roku 1828 Fryderyk spędził ze swoim szkolnym kolegą Konstantym Pruszakiem w majątku należącym do rodziny Pruszaków w Sannikach. Na fundamentach oryginalnego, drewnianego dworku na początku XX w. wzniesiono neoklasycystyczny pałac projektu Władysława Marconiego. W lewym skrzydle budynku, w latach 80-tych ubiegłego stulecia, urządzono Ośrodek Pamięci Fryderyka Chopina. Na frontowej ścianie pałacu wmurowano tablicę upamiętniającą pobyt kompozytora w Sannikach. czytaj więcej
Więcej informacji:
http://tifc.chopin.pl/koncerty.php?DOC=koncerty_sanniki
http://pl.chopin.nifc.pl/chopin/places/poland/id/566
Sochaczew
Chopin w drodze do Szafarni, w latach 1824 i 1825 zatrzymywał się również w Sochaczewie. Spędzając letnie wakacje w Żelazowej Woli Chopin bywał w tym mieście. Jego pobyty w Żelazowej Woli podczas świąt i letnich wakacji zawsze wiązały się z wyjazdami i spacerami do pobliskich miejscowości. W 1830 r. podczas swojego ostatniego, letniego pobytu w Żelazowej Woli, Fryderyk Chopin przyjechał do Sochaczewa na spotkanie z Piotrem Szembekiem, o czym wspomina w liście do Tytusa Woyciechowskiego. Z Sochaczewem związane są również inne fakty m.in. ostatni koncert Chopina przed Szembekiem, przechowywanie serca Chopina w szpitalu polowym przez siostry Szarytki podczas II wojny światowej, postać B. Zaleskiego, poety i przyjaciela Kompozytora, którego Chopin odwiedzał podczas wakacji i który odwiedził Chopina przed śmiercią.
Więcej informacji: